English Deutsch
0
Ana Sayfa Biyografi Köşe Yazıları Projeler ve Dosyalar Fotoğraf Galerisi İletişim Künye Site Haritası
Haberler
UETD Münster Şube Başkanlığına Dr. Mustafa Erciyes Seçildi
01.03.2011
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Avrupa'daki teşkilatlanmalarının devamı olan, Münster teşkilatını kuruluşu yoğun katılım ile gerçekleşti. Kuruluş toplantısına, Karabük Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Milletvekili ve Başbakan Başdanışmanı Dr. Mustafa Ünal, Başbakanlık Müşaviri Sadettin Kılıç, UETD Genel Başkanı Hasan Özdoğan, UETD Genel Sekreteri Salih Altınışık, UETD Teşkilatlanma Başkanı Bayram Keskin, UETD Genel Başkan Basın Müşaviri Dursun Döngel, NRW Teşkilatlanma Komisyonu Üyesi Orhan Buyurman, UETD Gladbeck Teşkilat Başkanı Mehmet Metin, UETD Gelsenkirchen Teşkilat Başkanı Erol Yukarıbaş, UETD Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BAŞBAKAN SİZİN SORUNLARINIZ İLE İLGİLENİYOR

MÜNSTER- Avrupa genelindeki teşkilatlanma çalışmalarına hız veren, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Almanya'nın Münster şehrinde kurduğu yeni teşkilatı ile teşkilat halkasına bir yenisini ekledi. Kuruluş toplantısında konuşma yapan Karabük Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Milletvekili ve Başbakan Başdanışmanı Dr. Mustafa Ünal ise hükümetin çalışmaları hakkında bilgi vererek, hükümetin yurt dışındaki vatandaşları sahip çıktığını söyledi. Ünal, '' 50 yıldan beri burada yaşıyoruz. Bu zaman zarfında bizim insanımız sadece bir takım ideolojiler etrafında toplandı. Tabiki bu zaman içerisinde Türkiye'de bugüne kadar gelen hükümetler sizler ile yeteri kadar ilegilenmedi. Sizlerin sadece döviziniz ile ilgilendiler. Bir kaç yıldan beri Türkiye'deki hükümet, bu işi bilincinde. Buradaki vatandaşlarımızda bir takım siyasi alanlarda görev almışlar, büyük bir işadamı potansiyelimiz var. Bütün bunların sorunları var. Bu sorunları da çok insani açıdan yaklaşmamız gerekiyor. Bizim şimdiye kadar alışagelmiş dernekçilik, belli ideolojiler güdümünde teşkilatlanmalar oldu. Bizim buradaki insanımızı sayısı, dünyadaki Ermeni sayısı kadar. Ermeniler Amerika'da bir çok konuda verilen kararlarda etkili olabiliyorlar. Bizler ise burada, acaba bizim hakkımızda ne karar veriliyor gibi konuları düşünüyoruz. Bu bizler için acı bir durum. Ne yazıkki şimdiye kadar Türkiye'de dış politika açısından hep başkalarının dümeni ile akıntıya kapılan, kendi politikası olmayan bir ülke konumundaydı. Bugün Türkiye, kendi politikasını oluşturan ve etrafında herke ile ilgilenen bir ülke konumunda. Komşuları ile ilişkileri iyi ve bazı konularda çözüm üreten bir ülke konumda. Sizin sorunları bilen ve sorunlarınıza çözüm için emek harcayan hükümet ile yönetiliyor. İlk defa yurt dışında yaşayan Türkler için bakan seviyesinde bir kuruluşumuz kuruldu. Bunlar işin başlangıcı. Biz bunun 45 sene sonra farkına varmışız. 45 sene hiç buradaki insanlarımız ile ilgilenilmemiş. Burada hizmet anlayışının yanı sıra, zihniyet değişmeli. Başbakanımız sizin sorunlarınız ile yakından ilgileniyor. Türkiye son yıllarda önemli adımlar attı. Ülkemizde yakın zamanda Anayasa değişikliği yaptık. Hukuk devletine geçisin önemli bir adımıdır. Bu devam edecek. Bu bir başlangıç. Bu yeterli değil, Türkiye'yi gerçek bir hukuk devleti yapmaya karalıyız '' şeklinde konuştu.

CANLA, BAŞLA ÇALIŞIYORUZ

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Hasan Özdoğan, UETD olarak Türk toplumunun sorunlarına yönelik yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, vatandaşları UETD çatısı altında buluşmaya davet etti. Özdoğan, '' Türk toplumunu daha bilinçli hale getirmek ve daha organizeli tutmak için başlattığımız teşkilatlanma atağımız tüm hızıyla sürüyor. Mevcut teşkilatlarımızı gerek duyulan yerlerde yeniliyor, olmayan yerlere yenilerini kuruyoruz. Hedefimiz burada yaşayan toplumumuzun sorunlarının çözümünde ortak bir zemin oluşturmak. Kuruluşumuz sadece Türkiye ile olan sorunlarını değil, Avrupa'daki sorunlarının çözüm noktasında önemli bir konuma gelmiştir. Kurulduğu günden bugüne kadar halkın takdirini kazanmış olan kuruluşumuz, daha geniş kitlelere ulaşabilme adına her geçen gün teşkilat halkalarına yenilerini eklemektedir. Bizler sizlerin arasından insanlarız. Türk toplumunun Avrupa'da daha etkin bir rol alabilmesi adına canla başla çalışmaktayız. Kadromuza katılan birçok gönüldaşımız ile daha da etkili bir konuma gelmekteyiz. Bir nevi köprü konumunda olan kuruluşumuz, Avrupa'da bir çok konuda ciddi adımlar atmış olup, bu konuları da çok yakinen takip etmektedir '' dedi.

UETD, AİLESİ BÜYÜYOR

UETD Teşkilatlanma Sorumlusu Bayram Keskin, '' UETD olarak Avrupa'nın dört bir köşesinde teşkilatlanmalarımız devam ediyor. Her geçen gün bu büyük aile daha da büyümekte. Yakın biz zaman içerisinde, Londra ve Brüksel'de de teşkilatlarımızın kuruluşu gerçekleşecek. Özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadığı, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW) ' ye büyük önem veriyoruz. Bu bölgede kurulan teşkilatlarımız, çok iyi bir şekilde organize oldular. Buradaki teşkilatlarımıza yenileri de eklenecek. Her geçen gün UETD ailesi büyüyor '' dedi.

ÇOCUKLARINIZA TÜRKÇEYİ ÖĞRETİN

Son olarak konuşan Başbakanlık Müşaviri Sadettin Kılıç da, birlik ve beraberlik mesajları vererek, UETD'nin göçün 50 yılında güzel bir çalışmaya imza attığını, bunun da vatandaşlara olumlu bir şekilde yansıdığını belirtti. Kılıç, '' Sizler Almanya'da 50 yıldan beri yaşamaktasınız. Ancak bazı sorunlarımız bugüne kadar görülmedi. Şu anki hükümetimiz, sizlerin sorunları ile yakından ilgileniyor. Özellikle başbakanımız bu konuda çok hassas. Sizler için ciddi çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Sizler artık buranın bir parçasısınız. Burada kalıcısınız. Çocuklarınızın eğitimine önem verin. Onların Türkçeyi en iyi şekilde öğretin. Ana dilini iyi konuşan, diğer dilleri de konuşurken zorlanmaz '' dedi.

BAŞKAN, ERCİYES SEÇİLDİ

Yapılan oylama snucunda UETD'nin Münster Teşkilat Başkanı Dr. Mustafa Erciyes seçilirken, yönetim kurulu da şu isimlerden oluştu; Akif Kahveci, Nazlı Haşal, Veli Fırtına, Rasim Topal, Adem Obuz, Vefa Atasever, Dr. Muhittin Demir, Mustafa Dayıoğlu ve Ayhan Güzar.

  
  Adım Soyadım * :  
  E-Posta Adresim * :  
  Arkadaşımın E-Posta Adresi * :  
  Arkadaşıma Notum :  

 


Tüm hakları saklıdır © since 1999, Salih ALTINIŞIK Resmi Sitesi.
info@altinisik.org • www.altinisik.org • www.altinisik.eu